Obchody 85 rocznicy Bitwy pod Mokrą

Dla pracowników Muzeum w Mokrej oraz Gminnego Ośrodka Kultury w Miedźnie praca nad przygotowaniem takich wydarzeń to zaszczyt. Będąc winni pamięć i cześć Bohaterom wojny obronnej Polski, jak co roku nasze instytucje kultury włączają się w obchody rocznicy Bitwy pod Mokrą, czyli tej, która na bitewnej mapie września ’39 zapisała się jako bardzo ważna strategicznie i przeprowadzona przez Generała Filipowicza z największym wojskowym kunsztem. To także bitwa bliska nam, ponieważ działa się tutaj: na terenie naszej Gminy.

Cieszymy się, że muzealne mury po raz kolejny odwiedził Pan Kazimierz Skrzesiński, który z ogromnym znawstwem i zaraźliwą pasją opowiedział o Bitwie pod Mokrą, rzucając na to wydarzenie nowe światło i prezentując jego kolejne – niekoniecznie wszystkim znane – aspekty militarno-taktyczne. Wszystko działo się przy okazji promocji książki Szanownego Gościa: „Wołyńska Brygada Kawalerii”. Budujący jest także widok bardzo młodych ludzi, którzy co roku zasilają grono odbiorców tego typu prelekcji. To dla nas jasny sygnał: Muzeum w Mokrej buduje przyszłość w oparciu o kształcenie na temat jakże ważnej przeszłości.